யேசுதாஸன் இம்மானுவல் : ஒரு மனித உரிமைவாதிக்கு இறுதி அஞ்சலி!!!


Jason_Emanuelஅரசியல் செயற்பாட்டாளரும் மனித உரிமைவாதியுமான யேசுதாஸன் (ஜெய்சன்) இம்மானுவல் இன் இறுதி நிகழவுகள் இன்று (ஓகஸ்ட் 07) நடைபெற ஏற்பாடு செய்யப்பட்டு உள்ளது. யூலை 28இல் சுவாசப்பையில் ஏற்பட்ட புற்றுநோய் காரணமாக மரணமடைந்த இவர் தனது இளமைக்காலம் முதலே சமூக அக்கறையாளனாக அடையாளம் காணப்பட்டவர். தனது 68வது வயதில் மரணத்தைச் சந்திக்கின்ற வரை தனது தொழிற் பணியிலும் சமூகப் பணியிலும் ஒடுக்கப்பட்ட மக்களின் வாழ்வில் மாற்றத்தைக் கொண்டு வரவேண்டும் என்ற உயர்ந்த எண்ணத்தோடு செயற்பட்டவர்.

உலக சுகாதார ஸ்தாபனத்தில் 1989 முதல் 20 ஆண்டுகள் பணியாற்றி உலகில் கொள்ளை நோய்கள் பரவுகின்ற போது அவ்விடங்களுக்கெல்லாம் சென்று பணியாற்றியவர்.

தமிழீழ விடுதலைப் போராட்டம் பற்றிய எண்ணங்கள் துளிர்விட ஆரம்பித்த 1975 காலத்திலேயே பிரித்தானியாவுக்கு புலம்பெயர்ந்த யேசுதாஸன் தமிழீழ விடுதலை இயக்கத்தின் ஆதரவாளராகச் செயற்பட்டார். ஆனால் பிற்காலத்தில் இயக்கம் மற்றும் கட்சி எல்லைகளுக்குள் இருந்து தன்னை விடுவித்துக்கொண்டு பொதுநல நோக்குடன் சமூகப் பணிகளில் ஈடுபட்டார்.

தமிழர் தகவல் நடுவத்தின் இயக்குநராகவும் செயலாளராகவும் செயற்பட்ட யேசுதாஸன் பிரித்தானியாவில் ஆரம்பிக்கப்பட்ட
வட இலங்கைக்கான கல்வி அபிவிருத்தி அமைப்பின் முக்கிய செயற்பாட்டாளராகச் செயற்பட்டவர். அண்மையில் தேசம் சஞ்சிகையை மீளப் பதிப்பிற்க எடுக்கப்பட்ட முயற்சிகளுக்கும் முன்வந்து ஒத்துழைப்புகளை நல்கியவர்.

தமிழ் சமூகம் சிறந்த ஒரு மனிதநேயனை தீவிர செயற்பாட்டாளனை இழந்து நிற்கிறது.

இவருடைய இறுதி நிகழ்வுகள் பற்றிய விபரம்:

திருப்பலி
திகதி: திங்கட்கிழமை 07/08/2017, 11:30 மு.ப — 12:30 பி.ப
முகவரி: St.Anthony’s Church, St. Anthony’s Road, London, E7 9QA,UK

நல்லடக்கம்
திகதி: திங்கட்கிழமை 07/08/2017, 01:00 பி.ப — 01:30 பி.ப
முகவரி: City of London Cemetery and Crematorium, Aldersbrook Road, Manor Park, E125DQ, UK

A Tribute to Jason Emmanuel
An indefatigable Activist for Justice and Human Rights

We write with great sadness to share the news that our friend and colleague Jason Emmanuel passed away on Friday 28 July 2017 from an apparent heart failure. At the time of his death, Jason was a Director and Secretary of the Tamil Information Centre (TIC). Following the sudden death of Jason, we have received many messages of sorrow and support from across the globe.

Born in1949 to Margaret and Emmanuel in Palaly in northern Ilankai, Jason completed his schooling at R.C Convent School in Myliddy, followed by secondary education at M.M.V. Vasavilan. Jason came to the UK in 1975 and studied Law, Politics and Economic at Barking College (1976-1978) and obtained B. A. (Hon) in Public Administration. He then obtained a Master’s degree in International Relations from Essex University (1978-1982); and completed MBA at the Greenwich School of Management (2002 – 2005).

Jason Joined the TIC as a volunteer in 1983 and co-founded a housing association for Tamil refugees in the mid-1980s in London and helped several refugee and immigrant communities to establish their own community development organizations with assistance from the European Social Fund.

He served with the British Refugee Council (1984 – 1988) as a Project Manager, running a London-wide, community driven, Refugee Settlement Programme. In 1989, Jason joined the World Health Organization (WHO) and until 2010 worked on several global epidemic arresting programmes including those relating to AIDS, Polio, TB, and haemorrhagic fevers such as Ebola and SARS. He was also a member of the WHO international secretariat for developing the 2005 International Health Regulations (IHR). He travelled extensively throughout the world between 1990 and 2010, working in hot spots of political turmoil, including Bangladesh, Eritrea, Ethiopia, Myanmar, North Korea, South Africa, Zimbabwe, Congo and Zaire (DRC). During these years Jason kept in constant touch with the TIC, and shared his work experiences whenever he visited London. After his retirement, Jason joined the TIC in 2014 and remained as Director until his passing away. He also worked as a local campaigner for “Freedom for Smaller Nations”.

Jason will be remembered as an exceptionally creative and committed human rights activist and community development worker. His immeasurable contribution to the Tamil cause is reflected in his high esteem in the community. To us, Jason was much more than a human rights and social activist. He will be remembered as a warm and caring friend and colleague, and a dedicated mentor who always supported and helped the volunteers. He will also be remembered for his love of poetry, travel, blunt humour and good food, all best shared in the company of others. His loss will be remembered as a loss of a valued member of our community. He will be remembered as a wonderful colleague who freely gave of his time, advice and expertise. His loss leaves void in our human rights and reconciliation programme.

Jason loved poetry and had a great passion for writing poetry. He spent considerable time at the local library (Ilford) reading poetry. He said that inspiration to write poetry came to him in his early teens. He composed poems in English as well as in Tamil. Some of his poems were published in an anthology in Geneva in the mid-1990s. Many of the early poems are lost to the unforgiving strides of time.

His later poems were inspired by his experiences in international travel and work, social and political events, the intricate Tamil politics, the ethnic strife in Sri Lanka, work among London refugee communities and even the recent youth protests in Tamil Nadu. Jason was proud to publish his first collection of poems titled Poetic Effusion (2013) and the poems appearing in the annual anthologies of United Press in 2010 and 2012. He was a member of the Poetry Society, UK; Geneva Writers Group, Switzerland; and the Redbridge Poetry Society. Jason often expressed his desire to complete his doctorate in literature at a university on the subject of Comparative Ethnic Poetry of Small Nations Engaged in Struggle for Statehood.

Jason’s sudden death is shocking and distressful news for all of us, and it will take a long time for us to come to grips with the loss. Our immediate thoughts are with his wife Geetha, sons Rajiv, Prabhu and Suban, and daughter-in-law Theeba. We offer them our heartfelt condolences.

With sadness
Tamil Information Centre

உங்கள் கருத்து

Name (required)

Email (required)

Website

உங்கள் கருத்தை பகிர்ந்து கொள்ளுங்கள்
English பாமினி உச்சரிப்பு